Kaj je kastracija živali in zakaj ter kdaj se zanjo odločimo?
Kastracija je izraz, s katerim označujemo kirurško odstranitev mod oz. testisov iz modnika pri samcu – največkrat za kastracijo slišimo pri mačkih in psih. Moda so spolne žleze samcev in v njih nastaja spolni hormon testosteron. S kastracijo se izognemo nekaterim neželenim oblikam vedenja, kot sta nagnjenost k potepanju in agresija. Prav tako se zmanjšajo možnosti za nastanek nekaterih vrst tumorjev in nekaterih drugih bolezni. Največkrat pa je glavni razlog za kastracijo želja po preprečitvi razmnoževanja. S kastracijo samec namreč izgubi reprodukcijsko sposobnost in ne more oploditi samice.
Razlogi za kastracijo psov in mačka so v večini podobni. Zavedati se moramo, da je parjenje zelo težko preprečiti. Samci zavohajo samico, ki se pari, tudi do 3km daleč in naredijo vse, da bi do nje prišli. Če niso kastrirani, se samci pričnejo goniti vsakič, ko zavohajo gonečo se samico. Parjenje pa je fizično relativno težko preprečiti.
Poleg tega se je dobro zavedati tudi problema (pre)velikega števila nezaželenih mladičkov. V Sloveniji je vsako leto zavrženih okrog 4000 psov in muc, mnogi izmed njih pa končajo zelo žalostno, zato velja neželene paritve in kasnejše potomce odgovorno preprečiti. Kastracija pozitivno vpliva tudi na vedenje živali. Kastrirane živali se manj pogosto potepajo oz. izgubijo. Manj pogosto se tudi pretepajo. Poleg tega so bolj zadovoljne doma in bolj predane. Kastrirani samci po navadi manj označujejo svoj teren, kar je lastnikom v veliko zadovoljstvo. S sterilizacijo in kastracijo torej omilimo moteče vedenje, kot so potepanje, markiranje in teritorialna agresivnost. Poleg tega pa ne gre zanemariti tudi vpliva na zdravje kastriranih samcev. Živali s tem namreč zaščitimo tudi pred bakterijskimi in drugimi vnetji sečil.
Kaj moramo vedeti o kastraciji psa?
Kastrirani psi so manj agresivni od nekastriranih, poleg tega so bolj podrejeni lastniku in so nekoliko nežnejši hišni ljubljenčki. Kastracijo psa je priporočljivo opraviti še preden kuža doseže spolno zrelost, kar je nekje pri 6 mesecih starosti, seveda pa lahko kastracijo opravimo tudi kasneje. Gre za rutinski operativni poseg, ki poteka v splošni anesteziji. Tako se štirinožec operacije ne zaveda in ga ne boli. Pred posegom bomo vašega hišnega ljubljenčka temeljito pregledali in ugotovili morebitne druge zdravstvene težave ali tveganja za anestezijo. Pred operacijo mora biti vaš kuža tešč – v splošni anesteziji se namreč vse mišice sprostijo in pri polnem želodcu lahko žival bruha.
Pri kastraciji bomo vašemu kužku naredili rez na modniku in moda izvlekli ter jih odstranili. Rano bomo zašili s šivi, ki bodo razpadli okrog šestega tedna po operaciji, ljubljenčka pa vam tako ne bo potrebno voziti na odstranjevanje šivov. Ker operacija načeloma poteka brez zapletov, lahko kužka kmalu po operaciji odpeljete domov. Po operaciji moramo biti pozorni na to, da si kuža rane ne bo lizal ali skušal potrgati šivov. Mogoče je, da prvih nekaj ur kuža ne bo želel piti in jesti, vendar mu lahko tako hrano kot tudi pijačo ponudimo takoj, ko ga pripeljemo domov. Dan ali dva bo vaš kosmatinec najbrž bolj miren, bo več počival in spal, zato mu počitek omogočite na mirnem in čistem prostoru. Že po nekaj dneh pa bo ponovno pri sebi in se bo obnašal enako kot pred posegom.
Kakšni so pozitivni vplivi kastracije na našega hišnega ljubljenčka?
Kastracija med drugim:
- zmanjšuje tveganje za pojav raka na prostati,
- preprečuje nastanek raka testisov,
- zmanjšuje tveganje za pojav obzadnjične kile,
- zmanjšuje tveganje za pojav rakavih obolenj spolovila,
- zmanjšuje tveganje za vnetja in druge bolezni prostate,
- zmanjšuje tveganje za vnetje prepucija,
- preprečuje prenos genetsko in spolno prenosljivih bolezni (kolčna displazija, epilepsija, bruceloza,…),
- pes se bo manj potepal,
- zmanjšuje tveganje za avtomobilske nesreče,
- zmanjšuje stres zaradi gonečih psic v bližini,
- pes bo manj tulil,
- zmanjšuje agresivno vedenje,
- zmanjšuje markiranje v hiši in okoli nje,
- psi postanejo bolj vodljivi in jih je enostavneje vzgajati.
Velikokrat se, ko govorimo o kastraciji psa ali mačka, pojavlja strah lastnika, da bo njegov ljubljenček postal len in da se mu bodo nakopičili odvečni kilogrami. Vendar je skrb ob uravnoteženi prehrani in zadosti gibanja povesem odveč. Vaš pes bo povsem normalno aktiven in se z njim brez težav udeležite tudi različnih pasjih športov, kot so na primer agility. Pogosto pes doseže spolno zrelost in se po naravi nekoliko umiri. Ker pa čas spolne zrelosti sovpada s časom sterilizacije ali kastracije, ljudje pogosto po krivici tu najdejo vzrok za nekoliko bolj mirno vedenje njihovega ljubljenca.
Predana ekipa veterinarstva Maribor bo poskrbela za vašega ljubljenčka
V veterinarstvu Maribor opravljamo tako kastracije psov kot tudi kastracije mačkov. Poseg je rutinski in pri njem ne pričakujemo večjih zapletov. Pred operacijo bomo vašega ljubljenčka dobro pregledali in ugotovili ali je primeren za operacijo. V kolikor je njegovo zdravstveno stanje slabše, bomo operacijo preložili ali pa opravili dodatne preiskave in tako zagotovili, da bo poseg za vašega najljubšega štirinožnega prijatelja varen. Za vsa dodatna vprašanja smo na voljo tako po telefonu kot tudi po e-pošti, kjer vam bomo z veseljem pomagali z dodatnimi informacijami.