Kaj v svet računalnikov prinaša prihodnost?
Table of Contents
Tehnologija se zadnjih 50 let razvija hitreje kot kadar koli prej. Še zlasti na področju računalništva dnevno vznikajo nove in nove izboljšave, kar kupce računalnikov včasih zmede. Slediti hitremu razvoju namiznih računalnikov in prenosnikov je za marsikoga naporno. Preglejmo novosti, ki so se v svet računalnikov pritihotapile zadnja leta.
Novosti na področju monitorjev za računalnik
Če je bilo potrebno še 50 let nazaj za črno-belo televizor odšteti ogromne vsote denarja in so si ga lahko privoščili le redki, je danes v svetu računalnikov povsem drugače. Računalniški monitor stane nekaj sto evrov, izboljšala pa se je kvaliteta same slike. Najpogostejša zaslona sta LCD in LED in ju najdemo skorajda pri vseh napravah za predvajanje slike. Obstaja namreč še ena možnost, AMOLED zasloni, ki pa zlasti pri računalniških monitorjih precej redka. AMOLED zasloni imajo zelo natančen kontrast, globoko črno barvo in izjemno izčiščeno sliko. Njihova slabost je kratka življenjska doba, zato takšnih monitorjev za računalnik skorajda ni.
Prenosniki za igre
Vse bolj se razvijajo tako imenovani igričarski računalniki, zmogljivi prenosniki, ki jim je mogoče zamenjati grafiko in procesor. Vgrajeni procesorji so običajno kar osma generacija Intelovega i7 modela. Prenosniki pa podpirajo tudi Microsoftovo varnostno funkcijo z imenom Hello. Mnogo novosti je tudi pri ohišjih prenosnikov, gredo v smer, da so čim bolj tanki in lahki ter tako enostavni za prenašanje v torbah ali nahrbtnikih. Razvoj gre tudi v smeri zelo tankih robov okoli zaslona, vgrajena kamera je tako našla mesto v “obratni zarezi”, ki štrli iz zgornjega roba prenosnika. LG Gram 17 velja za najtanjši prenosnik s 17- palčnim zaslonim, vgrajen ima Intelov i7 procesor osme generacije, zaslon pa ima ločljivost 2560 x 1600 pik. Podaljšuje se tudi čas delovanja baterij, najzmogljivejše baterije novejših računalnikov zdržijo brez napajanja tudi do 10 ur.
Najvarnejši procesor na svetu
Imenuje se Morpheus in njegovi razvijalci z Univerze v Michigan zatrjujejo, da gre za prvi 100- odstotno varen procesor na svetu. Novost je v njegovi samošifrirni funkciji, ki procesorju omogoča, da samostojno »premetava« informacije in kodo v sebi in to kar 20-krat v sekundi. To je izjemna hitrost, ki ji človek ne more slediti, zaenkrat pa tudi ne nobena od elektronskih hekerskih tehnik. Prototip procesorja je bil na testih menda popolnoma odporen na vse vrste napadov tipa control-flow. Gre za najpogostejše vrste hekerskih napadov, njihovo bistvo pa je preusmerjanje toka izvajanja napadanega programa.
Kaj vse lahko postane miška
V strelskih igricah namiznih računalnikov in prenosnikov se običajno uporablja kombinacija tipk in miške. Kitajsko podjetje Ragnok se je izdelalo tako imenovani Mosuegun, krmilnik, ki mu ne moremo več reči miška, saj je podoben ročaju pištole. Gre za navpični krmilnik, ki se ga uporablja kot igralno palico. Dva gumba na krmilniku nadomeščata levi in desni gumb miške. Proizvajalec trdi, da naj bi bil takšen navpični krmilnik bolj ergonomski od klasične miške in zato bolj zdrav za zapestja.
Spletne trgovine z računalniki
Novosti na področji informacijskih tehnologij pa niso le v strojni in programski opremi namiznih računalnikov in prenosnikov, pač pa tudi v tem, kako do njih pridemo. V spletnih trgovinah z računalniki so marsikateri izdelki cenejši kot v klasičnih trgovinah. Storitev obsega tudi dostavo na dom, tako da se vam v trgovine ni treba niti odpraviti. Dodatna prednost spletnih trgovin z računalniki je, da lahko izdelek, če z njim niste zadovoljni, vrnete v zakonsko predpisanem roku 15 oziroma 30 dni. Ko po spletu iščete določen računalnik, preverite cene zanj v aplikaciji za primerjavo cen določenih izdelkov v vseh slovenskih spletnih trgovinah. Tako bo nakup računalnika resnično najugodnejši.