Okrasna drevesa bodo popestrila dvorišče
Table of Contents
Ko se lotimo urejanja svoje okolice se veliko ljudi odloči za sajenje okrasnih dreves, ki služijo kot čudovit okras na našem dvorišču, poleg tega pa lahko v nekaterih primerih služijo tudi kot ”okvir” za postavitev vrta na katerem si bomo lahko spočili ali pa se zabavali z našimi najdražjimi. Pomembno je, da pri nakupu izbiramo okrasna drevesa, ki so nam všeč, poleg tega pa moramo biti pozorni tudi na nekaj podrobnosti, da bodo drevesa tudi zares uspevala.
Na kaj moramo biti pozorni pri sajenju okrasnega drevja?
Pri sajenju okrasnega drevja podučiti o nekaj pravilih, da nam bodo sadna drevesa tudi dejansko uspevala. Drevesa običajno posadimo na stalno mesto in jih kasneje ne presajamo, saj drevesa zelo slabo prenašajo nadaljnje presajanje. Ker na rast dreves vplivajo številni dejavniki je potrebno izbrati drevesa, ki so primerna za to, da jih posadimo na želeno mesto sajenja. Predvsem moramo biti pozorni, da ne sadimo dreves, ki ne prenašajo nizkih zimskih temperatur, ki so značilne za večji del Slovenije.
V našem domačem vrtu moramo za posamezno okrasno drevo izbrati kar se da primerno mesto, da bo drevo tam zagotovo uspevalo. Poskrbeti moramo, da bo drevo imelo dovolj svetlobe in bo rastlo na zavetnem mestu, da ga veter ne bo poškodoval. Predvsem kadar sadimo drevesa z velikimi listi moramo poskrbeti za to, da niso cel dan izpostavljena sončni svetlobi. Če imamo vrt na pobočju, občutljivih vrst ne sadimo na vrhu, kjer je veter močnejši ali na dnu, kjer so nižje temperature. Pomembno je tudi, da okrasnih dreves ne sadimo preblizu zidov hiše, saj lahko nekatere drevesne vrste s koreninami poškodujejo temelje in cevi.
Kako se pravilno lotiti sajenja drevesa?
Da bo drevo uspevalo, ga je potrebno pravilno posaditi. Tla, kjer bomo okrasno drevo posadili je potrebno predhodno na sajenje pripraviti. Drevesa potrebujejo dobro odcedno zemljo globine od 50 do 100 cm. Nekatero drevje uspeva tudi v plitvejših tleh, vendar je tako veliko bolj občutljivo na sušo. Na mestu sajenja je potrebno izkopati jamo, ki jo imenujemo sadilna jama in mora biti vsaj za tretjino večja od koreninske grude, ki jo vsebuje drevo, ki ga bomo sadili. Izkopano zemljo nato pomešamo s kompostom ali nekaj dobro uležanega hlevskega gnoja. Stene in dno jame razrahljamo, da omogočimo koreninam lažje prodiranje v globino. V jamo nekoliko iz središča zabijemo oporni kol, na katerega bomo kasneje privezali posajeno drevo. V kolikor ima drevo gole korenine, moramo pred sajenjem drevesa odstraniti poškodovane korenine, drevo pa nato položimo v sadilno jamo, ki smo jo pripravili. Ko je drevo v jami, moramo pazljivo razporediti korenine. V kolikor je potrebno drevo podpremo s kolom, ki smo ga pripravili. Slednje je pomembno SPLFs pri sajenju mladih okrasnih dreves. Na dno jame nasujemo toliko zemlje, da je koreninski vrat v višini terena. Če je prenizko ali previsoko, drevo ne bo dobro uspevalo in lahko propade. Zemljo, ki smo jo izkopali, stresamo med korenine in rahlo tresemo drevo, da se enakomerno razporedi. Ko končamo, tla nežno potlačimo in posajeno drevo dobro zalijemo. Na koncu uredimo še tla pod drevesom. Sploh v primeru sajenja mladih dreves je dobro, da tla okrog drevesa posujemo z zastirko, saj bomo tako preprečili rast plevela, ki bo z drevesom tekmovali za vodo.
Kako saditi drevesa, ki smo jih kupili v loncu?
Posebnost se pojavlja v primeru, kadar sadimo drevo, ki je prej raslo v loncu. V tem primeru prej dobro zalijemo drevo in previdno odstranimo lonec. Ko smo lonec odstranili je potrebno natančno pregledati korenine in po potrebi odstraniti poškodovane dele. Pri tem ne smemo odstraniti zemlje, ki se drži korenin. Sadiko položimo v sadilno jamo tako, da je vrh zemlje iz posode poravnan s terenom. Zasujemo z zemljo in potlačimo. Drevo privežemo na oporni kol. Ko končamo, rastlino še temeljito zalijemo in potresemo zastirko.
Kako poteka pravilno podiranje dreves?
Seveda pa se tudi na domačem dvorišču včasih soočimo s sečnjo dreves. Že takoj na začetku je potrebno poudariti, da je sečnja zahtevno in tudi relativno nevarno delo, stopnja nevarnosti pa narašča z višino drevesa, zato se velja v primeru sečnje dreves velikokrat obrniti na profesionalce, ki bodo področje sečnje pravilno zavarovali. Če se sečnje lotimo sami, je najprej potrebno določiti smer pada drevesa. Sledi priprava okolice drevesa. Zaradi varnosti moramo vedno imeti prosto pot tako, da se lahko umaknemo nazaj pod kotom 45 stopinj glede na podžagovanje. V kolikor je potrebno, pripravimo korenovec, da bomo lažje žagali, če pa to ni potrebno takoj izdelamo zasek. Tukaj moramo biti pozorni, saj zasek določa smer pada drevesa. Izdelamo ga tako, da naredimo raven rez prečno na deblo, nato pa poševni rez od zgoraj navzdol pod kotom 35 stopinj. Ko je zasek izdelan se končno lahko lotimo podžagovanja drevesa. Če smo smer podiranja pravilno izbrali, naredili pravilen zasek in nismo prerezali ščetine, potem bo drevo padlo na tla.