Zelene strehe, ki so najlepše med vsemi
Table of Contents
Zelene strehe so nekaj čudovitega. Ne samo, da so iznajdljiva rešitev, kako na objekt, ki je sestavljen predvsem iz kamna in posekanega, torej odmrlega lesa ter drugih umetnih materialov vnesti življenje, ampak so tudi izredno estetske oziroma lepe. Večina ljudi misli, da gre pri zelenih ravnih strehah za travo. Seveda, lahko je tudi trava, ampak lahko vam izdelamo pravi strešni vrt z grmovnicami ali drevesi ter celo z gredico, kjer boste lahko gojili zelišča ali zelenjavo. Toda kljub najrazličnejšim možnostim, ki jih omogoča strešni vrt, in privlačni uniformni lepi zeleni površini, ki jo omogoča trava, se ljudje pri nas najpogosteje odločajo za ekstenzivno ozelenitev.
Zelene strehe, ki so najcenejše, a najbolj estetske
Ekstenzivna ozelenitev je v naših krajih priljubljena zaradi različnih razlogov. Cena je gotovo pomemben dejavnik, saj gre za zelene strehe, ki so najcenejše. Toda poceni ni le vgradnja samih zelenih plasti, ampak tudi priprava. Te zelene ravne strehe so tudi najlažje, zato je strošek statike pri njih najnižji, saj ne zahtevajo pretirano okrepljene nosilne konstrukcije. Gotovo pa so te zelene strehe zelo priljubljene, ker so res lepe. Na njih v naših krajih vgrajujemo sedume ali homulice, ki botanično spadajo v vrsto rož. To so trajnice, ki cvetijo in se močno spreminjajo glede na obstoječi letni čas. Pozimi se stisnejo k tlom, da lažje preživijo pod vplivom mrzlih vetrov in nizkih temperatur. Spomladi se dvignejo in puste zimske barve nadomestijo živi spomladanski odtenki. Potem zacvetijo v najrazličnejših barvah in postanejo bolj košate, kar je še posebej zanimivo, ko zapiha veter in rastline zaplapolajo. Jeseni pa se rastje počasi spušča in barvni toni postanejo težji in težji, dokler ne pride zima, ko se naravni cikel ponovi.
Ekstenzivna ozelenitev je na videz enostavna, a ne podcenjujte izvedbe
Kdor je kdaj opazoval vgradnjo ekstenzivne ozelenitve, se mu je bržkone zdela enostavna. Toda naj vas videz ne zavede. V tovrstnem ozelenjevanju ni prostora za naključja oziroma nenatančnosti. Četudi so rastline zelo trpežne in botaniki te rože v smislu sposobnosti preživetja primerjajo z najbolj trdovratnimi pleveli, pa zahtevajo prav posebne razmere, ki ne smejo biti predobre ali preslabe. V prvem primeru se bodo zaredili intenzivni pleveli, ki ne bodo le skazili pogleda, ampak bodo tudi ogrozili izvirne rastline. V drugem primeru pa rastline ne bodo uspevale optimalno. Zelo pomembni sta vrsta substrata in debelina substrata. Ob tem je potrebno upoštevati tudi gradbene zakonitosti, kot so drenaža, odvodnjavanje in podobno. Zato je potrebno biti zelo previden, kdo in kakšni so izvajalci zelene strehe.
Zelene strehe naj izvedejo izkušeni profesionalci
Pred vgradnjo zelene strehe je koristno, da se pri strokovnjaku pozanimate, na kaj vse morate biti pri vgradnji pozorni. Izvajalci zelene strehe so v tem procesu ključni. Preverite, s kom imate opravka. Če se boste informirali o področju, boste lahko kandidatom za izvedbo zastavili nekaj vprašanj in tako ugotovili, kakšno je njihovo teoretično znanje. Prav je, da jih povprašate tudi o izkušnjah in o njihovem preteklem delu. Previdnost je tu še posebej pomembna, ker so pri nas zelene strehe še vedno tako mlada dejavnost, da jo izvajajo najrazličnejši profili. V tujini je drugače, saj jih tam pogosto izvajajo zgolj specialisti. Pri nas pa se jih lotevajo krovci, »talni« vrtnarji in celo zidarji. To je problematično, saj večina področje pozna zelo površno oziroma slabo. Zato se jim dogajajo napake, ki jih niti ne razumejo, niti jih ne znajo odpravljati.
Ekstenzivna ozelenitev vam omogoči številne prednosti
Zelene strehe nimajo zgolj ekološke vrednosti, ampak tudi funkcionalno vrednost. V poletnem času vam ekstenzivna zazelenitev omogoči toplotni ščit nad prostori v najvišji etaži. Intenzivno segrevanje vročega zraka in sonca namreč slej ko prej segreje tako kakovostne in debele izolacijske materiale, kar brez pogojno pomeni, da vam bo pod strešno površino vroče. Če pa imate na strehi rastline, bo v zgornji etaži hladneje, saj rastlinice ohlajajo same sebe, da lahko preživijo v za človeka nemogočih razmerah. Poleg tega na sebe vežejo tudi prašne in strupene delce ter ustvarijo neke vrste mikroklimo, zaradi katere bo dihanje v bližini objekta lažje. Rastje na strešni površini tudi vlaži zrak, kar spet omogoča lažje dihanje. V nekaterih evropskih metropolah prostorski ureditveni plani zahtevajo zelene strehe, ker te zadržijo veliko padavinskih oz. meteornih voda. Pri nas metropol sicer nimamo, a gotovo ni slabo imeti ozelenjene strehe, če živite na poplavnem območju, saj v času, ko so vode visoke in padavine obilne, pride prav še tako skromna pomoč.